14 Kwietnia 2024

Zapowiedź Rajdu Konstytucji 3 Maja 2024

Rowerowy Rajd Konstytucji 3 Maja

Kolejny raz z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podhalańskimi drogami przejdzie Patriotyczny Rajd Rowerowy.

Trasa rajdu prowadzić będzie ze Spytkowic do Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu gdzie o 11:00 uczestnicy wezmą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, następnie rajd przejedzie przez Nowy Targ, Zakopane, Czarny Dunajec, a późnym popołudniem zakończy się w Spytkowicach.

Patriotyczne rajdy rowerowe organizowane przez TC Orzeł Spytkowice mają wyjątkowy charakter, każdy uczestnik ma przypięte do roweru drzewce z zatkniętą na nim flagą Polski, a z głośników, zamontowanych na samochodzie technicznym, płyną znane patriotyczne pieśni, co sprawia, że cała kolumna rajdu jest daleko widziana i słyszana.

Dzień 3 maja w pamięci Polaków stanowi wyjątkową datę, która upamiętnia ogłoszenie w 1791 roku, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej - zwanej Konstytucją 3 Maja. Najwięksi myśliciele i intelektualiści okresu Oświecenia uznawali Ją za „wielki przełom” i opisywali jako „najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”. Świętowanie Konstytucji 3 Maja było zakazane przez zaborców jak i okupantów. Naród Polski nigdy nie poddał się obcym, pielęgnował i zachował swą tożsamość i miłość do Ojczyzny, która została doskonale wyrażona w symbolach narodowych. Symbole te będące pomnikiem martyrologii, ukazują nam szeroki obraz walk, upadków i zwycięstw Narodu Polskiego. Narodu, który nigdy nie wszczynał agresywnych działań a który ciągle musiał składać krwawą ofiarę w obronie swej Ojczyzny. Również dzisiaj wrogie siły przypuszczają haniebny atak na nasze święte narodowe wartości, na naszych Bohaterów, na Polskę! Ciągle aktualne są słowa wypowiedziane przez Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Kiedy przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła”. Dlatego ten Patriotyczny Rajd Rowerowy jest wyrażeniem gorącej miłości do Ojczyzny, a jednocześnie ostrym sprzeciwem wobec wrogich i nienawistnych ataków uderzających w naród Polski, religię katolicką i naszą tożsamość.

Organizatorem rajdu jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice

 

Patronat Honorowy: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

Krzysztof Faber Starosta Nowotarski

logo Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

St. Kowalcze

Plakat